Vzdělávání

Připravujeme odborníky pro práci v energetice

Střední školy a vyšší odborné školy, členské subjekty ČSZE, vyučují zejména učební a studijní obory skupiny 26 - Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika v nejrůznějších formách studia.
Na technických vysokých školách, které jsou členy ČSZE, je možné studovat obory Elektrotechnika, energetika a management, Kybernetika a robotika, Elektrotechnika, elektronika a komunikační technika, Inteligentní budovy, Otevřená informatika, Energetika, Konstrukce strojů a zařízení, Jaderná energetická zařízení, Energetika a procesní inženýrství, Elektroenergetika, Řízení průmyslových systémů, Jaderné inženýrství, Jaderná a částicová fyzika a Automatizační a přístrojová technika.

Studium oborů

  • Studium učebních oborů je zakončeno závěrečnou zkouškou a absolventi získávají střední vzdělání s výučním listem. 
  • Studium studijních oborů je zakončeno maturitní zkouškou a absolventi získávají střední vzdělání s maturitní zkouškou.
  • Studium na vyšších odborných školách končí absolutoriem a absolventi získávají titul diplomovaný specialista, (zkráceně DiS.).
  • Studium na vysokých školách je možné absolvovat v bakalářském stupni studia, či je možné pokračovat v navazujícím magisterském studiu, ukončeným udělením titulu inženýr.

Studium jednotlivých oborů probíhá dle Rámcových vzdělávacích programů. Školy zpracovávají své Školní vzdělávací programy. Studium na vyšších odborných školách je realizováno dle akreditovaných vzdělávacích programů, schválených Akreditační komisí MŠMT.

Vysoké školy realizují výuku podle studijních programů, akreditovaných Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství.

Řada škol má oprávnění vyučovat tzv. profesní kvalifikace a má statut autorizované osoby. V současné době je v oblasti elektrotechniky a energetiky evidováno cca 70 profesních kvalifikací.

ČSZE uzavřelo s MŠMT „Memorandum o spolupráci“ při podpoře a rozvoji technického škol­ství na všech stupních vzdělávacího procesu s cílem přizpůsobit technické školství požadavkům trhu práce a koordinovat aktivity na trhu práce, směřující k rozvoji lidských zdrojů v oblasti energetiky. Za významné jsou považovány uzavřené Dohody o spolupráci s Národním pedagogickým institutem a zejména s Kraji, zřizovateli členských středních škol.

Všechny střední školy prošly procesem certifikace.

Technické vysoké školství má v České republice dlouhou tradici a velmi dobrou úroveň, i když studium technických oborů patří k náročným, tak absolventi technických vysokých škol mají bohaté uplatnění v oblasti energetiky i podnikové praxe a je o ně velký zájem u všech zaměstnavatelů, který je umocněn stoupajícím významem energetiky v podnikatelském sektoru i veřejné správě.

Odborné technické školství na všech stupních vzdělávacího procesu je u nás tradičně dlouhodobě podporováno, s důrazem na jeho kvalitu.
Členské školy
0
ČSZE
Zaměstnanci škol
0
ČSZE
Uplatnění absolventů
0
%
na pracovním trhu

Přehled oborů

Studentům jsou nabízeny obory plné moderních trendů a zajímavostí s cílem zajistit další generaci technicky vzdělaných a kvalifikovaných energetiků.

Energetika

Absolvent se uplatní v oboru, kde dochází k řešení energetických zdrojů i spotřebičů. Nově se objevují mnohá i koncepčně nová řešení díky novým materiálům a technologiím. O těchto technologiích je třeba získat potřebné informace, jak z hlediska jejich základních parametrů a vlastností, tak i hlediska možnosti jejich zapojení do soustav včetně jejich možnosti automatického řízení a možnosti vzdáleného získávání informací o soustavě. Vystudování oboru umožní absolventům získat na MPO kvalifikaci energetický specialista v oblastech zpracovávání energetického auditu a energetického posudku, zpracovávání průkazu energetické náročnosti budov (PENB), provádění kontroly provozovaných kotlů a rozvodů tepelné energie a provádění kontroly klimatizačních systémů.

Elektrotechnika

Absolventi s ohledem na příslušnou specializaci se mohou uplatnit především ve středních technicko-hospodářských funkcích při projekčních, technologických a konstrukčních činnostech elektrotechnického charakteru, v oblasti budování energetických zdrojů a sítí, při výrobě a distribuci elektrické energie, v oblasti zkušební, regulační, revizní, servisní a montážní techniky, při výrobě a údržbě elektrických strojů a přístrojů, v oblasti systémů pro měření a regulaci, při řízení a obsluze automatizovaných pracovišť, regulačních jednotek a elektronických přístrojů a zařízení. Absolventi mohou pokračovat ve studiu na vyšších odborných školách nebo vysokých školách, zejména v elektrotechnických a informatických oborech.

Elektrikář

Absolvent se uplatní při výkonu povolání elektrikář a v četných příbuzných povoláních, ve výrobních i nevýrobních organizacích a všude tam, kde je nutné odborné zajištění údržby a provozu elektrických zařízení. Absolvent je připraven instalovat, opravovat, udržovat a kontrolovat elektrické rozvody a zařízení. Měří a testuje různé typy elektrických strojů, elektrospotřebičů a specializovaná zařízení, která využívají ke své činnosti elektrickou energii. Uplatní se při výkonu povolání elektrikář na mnoha pracovních pozicích, jako např. provozní elektrikář, opravář elektronických zařízení, elektrikář zabezpečovacích zařízení, opravář elektrických spotřebičů, elektromontér, montér elektrorozvodných sítí, stavební elektrikář, provozní elektrikář železniční dopravy, elektrotechnik-údržbář ve výrobních i nevýrobních organizacích a všude tam, kde je nutné odborné zajištění provozu elektrických zařízení.

Elektrikář - silnoproud

Absolvent se uplatní při výkonu povolání elektrikář především se zaměřením pro silnoproud a v dalších příbuzných povoláních, ve výrobních i nevýrobních organizacích a všude tam, kde je nutné odborné zajištění údržby a provozu elektrických zařízení. Absolvent je připraven instalovat, opravovat, udržovat a kontrolovat elektrické rozvody a zařízení. Měří a testuje různé typy elektrických strojů, elektrospotřebičů a specializovaná zařízení, která využívají ke své činnosti elektrickou energii.

Elektromechanik pro zařízení a přístroje

Absolventi se uplatní v oblasti servisní péče v technických službách se zaměřením na elektrotechnická zařízení, např. spotřební elektroniku, kancelářskou techniku, zdravotnickou přístrojovou techniku, chladírenskou a klimatizační techniku, zdvihací zařízení a provozní technickou údržbu v oborech průmyslové automatizace (automatické výrobní linky a robotizovaná pracoviště).

Mechanik elektrotechnik

Absolventi se mohou uplatnit především ve středních technicko-hospodářských funkcích při činnostech spojených s návrhy, výrobou, montáží, údržbou, oživováním, seřizováním, zkoušením, testováním, servisem, opravami a obsluhou elektrotechnických zařízení, elektrických strojů, přístrojů a rozvodných sítí, elektronických systémů z oblasti automatizace, měřící a regulační techniky, výpočetní techniky, elektronických zařízení spotřební elektroniky, elektronických sítí, při programování řídících systémů. Uplatnění absolventů je směřováno hlavně do pracovních pozic, které vyžadují jak dobrou teoretickou přípravu v elektrotechnice a elektronice, tak i odpovídající manuální zručnost. Absolventi mohou pokračovat ve studiu na vyšších odborných školách nebo vysokých školách, zejména v elektrotechnice a informatických oborech.

Seznam škol

ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická
Technická 2 166 27  Praha 6
ČVUT Praha, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

Břehová 7
115 19 Praha 1

ČVUT Praha, Fakulta strojní

Technická 4
166 07  Praha 6

Střední odborná škola elektrotechnická, Centrum odborné přípravy

Zvolenovská 537
373 41  Hluboká nad Vltavou

Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola Chomutov, příspěvková organizace

Na Průhoně 4800
430 11  Chomutov

Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň

Vejprnická 56
318 00  Plzeň

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola

Jana Palacha 1840
272 01  Kladno

Střední průmyslová škola Třebíč

Manželů Curieových 734
674 01 Třebíč

Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště

Hradební 1029
500 03  Hradec Králové

Střední průmyslová škola, Ústí nad Labem, Resslova 5, příspěvková organizace

Resslova 210/5
400 01 Ústí nad Labem

Střední škola – Centrum odborné přípravy technickohospodářské

Poděbradská 1/179
190 00  Praha 9

Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky s.r.o.

Hradecká 1151
500 03 Hradec Králové

Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice, příspěvková organizace

Učiliště 496
664 52  Sokolnice

Střední škola elektrotechnická, příspěvková organizace

Na Jízdárně 30
702 00  Ostrava 2

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta strojního inženýrství

Pasteurova 1
400 96 Ústí nad Labem

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická F. Křižíka

Na Příkopě 856/16
110 00  Praha 1

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň

Koterovská 828/85
326 00 Plzeň

ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická
Technická 2 166 27  Praha 6
ČVUT Praha, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

Břehová 7
115 19 Praha 1

ČVUT Praha, Fakulta strojní

Technická 4
166 07  Praha 6

Střední odborná škola elektrotechnická, Centrum odborné přípravy

Zvolenovská 537
373 41  Hluboká nad Vltavou

Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola Chomutov, příspěvková organizace

Na Průhoně 4800
430 11  Chomutov

Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň

Vejprnická 56
318 00  Plzeň

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola

Jana Palacha 1840
272 01  Kladno

Střední průmyslová škola Třebíč

Manželů Curieových 734
674 01 Třebíč

Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště

Hradební 1029
500 03  Hradec Králové

Střední průmyslová škola, Ústí nad Labem, Resslova 5, příspěvková organizace

Resslova 210/5
400 01 Ústí nad Labem

Střední škola – Centrum odborné přípravy technickohospodářské

Poděbradská 1/179
190 00  Praha 9

Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky s.r.o.

Hradecká 1151
500 03 Hradec Králové

Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice, příspěvková organizace

Učiliště 496
664 52  Sokolnice

Střední škola elektrotechnická, příspěvková organizace

Na Jízdárně 30
702 00  Ostrava 2

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta strojního inženýrství

Pasteurova 1
400 96 Ústí nad Labem

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická F. Křižíka

Na Příkopě 856/16
110 00  Praha 1

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň

Koterovská 828/85
326 00 Plzeň